Saksalaislehti Bild uutisoi ehkä hieman yllättäenkin, että Nick Heidfeldilla on parhaat mahdollisuudet siirtyä Lewis Hamiltonin tallikaveriksi McLarenille ensi kaudeksi. Lehden mukaan Heidfeld saattaa korvata Heikki Kovalaisen, koska saksalaiskuskin palkkapyyntö on maltillinen.
– Tiedämme hyvin Nickin taidot, mutta mitään ei ole vielä päätetty, Mercedeksen urheilupomo Norbert Haug kertoi.
Kimi Räikkönen on yhdistetty vahvasti McLaren-talliin, ja huhuissa on pyöritelty myös Jenson Buttonin nimeä. Bildin mukaan Heidfeld tyytyisi tallissa viiden miljoonan euron vuosipalkkaan, joka on vain murto-osa Räikkösen pyynnöstä.
– Olen luottavainen, Heidfeld kertoi Bildille.
Ferrari-tallista lähtevä Räikkönen kertoi aiemmin tällä viikolla, että McLaren on hänelle ainoa varteen otettava vaihtoehto F1-sarjassa ensi vuodeksi. Kovalainen puolestaan yrittää viimeiseen saakka pitää kiinni McLaren-paikastaan.