F1-talli Red Bullin Helmut Marko pyrkii hälventämään tallin kuskivalintojen ympärilläpyöriviä spekulaatioita. Marko totesi, ettei talli aio tiedottaa valinnastaan Mark Webberin seuraajaksi vielä tulevan viikonlopun Span osakilpailun yhteydessä.

– Tiedotamme asiasta sitten, kunhan sen aika on, ja se ei missään tapauksessa tule olemaan Spassa, Marko vakuutti saksalaiselle tietotoimist SID:lle.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Red Bullin kuluvan kauden jättävän Webberin seuraajasta on huhuttu koko kesän ajan. Kandidaattina oli myös Lotuksen Kimi Räikkönen, jonka manageri Stever Robertson vahvisti maanantaina, ettei Räikkönen ole siirtymässä Red Bullille. Ykkösehdokkaana pidetäänkin nyt aiemminkin spekulaatioissa vahvasti mukana ollutta Daniel Ricciardoa.

Tallipäällikkö Christian Horner ehti Unkarin edellisen osakilpailun yhteydessä kertoa, että valinnasta kerrotaan loppukesästä, eli Spassa tai viimeistään Monzassa.

LUE MYÖS:  Näkökulma: Joel Armia ja Oliver Kapanen mukaan MM-kisoihin – Patrik Laine olisi rasite (LeijonaUutiset.fi)