Mercedes-kuski Lewis Hamilton nauttii kilpailusta Sebastian Vetteliä vastaan, vaikka brittikuski kertookin italialaistallin olevan nopeampi tällä kaudella kuin Mercedes. Paineet ovat mestaruustaistossa kovat. Hamilton johtaa Ferrarilla ajavaa Vetteliä 24 pisteellä, kun MM-sarjasta on ajettu 12/21 kilpailua.
- Viime vuonna se oli aika tasapainossa, että toinen talli oli toisena viikonloppuna nopeampi ja toinen puolestaan seuraavana. Mutta tänä vuonna asia on heilahtanut. Kilpailemme yhä useammin meitä nopeampaa tallia vastaan, Hamilton pyöritteli.
Nelinkertainen maailmanmestari toivottaa paineet kuitenkin tervetulleiksi.
- Paineet ovat valtavat tänä vuonna. Ne ovat minulle ja Sebastianille kovemmat kuin koskaan. Se on minulle vain jännittävää. Aina kun saan itsestäni parhaan irti, olen kokenut painetta, joten toivotan sen tervetulleeksi.
Lähde: racefans.net