F1-sarjan maailmanmestaruus on taputeltu jo kauden neljän osakilpailun jälkeen ainakin Red Bull-tallin Max Verstappenin mielestä.
Mercedeksen Lewis Hamilton voitti Britannian GP:n ja siirtyi sarjassa 30 pisteen johtoon käytännössä ainoaan uhkaajaansa, eli tallikaveri Valtteri Bottakseen nähden.
Verstappen vastasi lyhyen ytimekkäästi kysymykseen siitä, voiko kukaan, eli siis lähinnä Bottas enää uhata Hamiltonia saavuttamasta seitsemättä mestaruutta.
– Ei, sunnuntain kisassa Silverstonessa toiseksi päätynyt Verstappen lataa Motorsport-Totalille.
Verstappen on sarjassa kolmantena kuusi pistettä Bottaksen takana. Kausi jatkuu ensi viikonvaihteena samalla radalla. Verstappen myöntää, että tehtävä taistelussa Mersuja vastaan on mahdoton.
– Ero on niin suuri! Löydät ehkä jostain kymmenyksen, puolitoistakin, mutta se ei riitä. Teen ja yritän kaikkeni, mutta se on mahdotonta tällä hetkellä.