
F1-kuljettaja Valtteri Bottaksen kisaviikonloppu Silverstonessa päättyi katastrofiin.
Bottaksen rengas hajosi vain kaksi kierrosta ennen maalia ja suomalainen putosi varmalta toiselta sijalta sijalle 11 ja samalla MM-pisteiden ulkopuolelle.
Valtteri Bottas myönsi suoraanAutosportinhaastattelussa, ettei vastaavaan ole enää varaa, vaikka tosin rengasrikko ei ollutkaan hänen oma mokansa.
– Ei se tietenkään ideaalia ollut, Bottas myönsi.
– Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, niin meillä on varmasti sellainen 10 kisaa vielä jäljellä, Bottas jatkoi.
Bottaksen ja MM-sarjaa johtavan Lewis Hamiltonin välinen piste-ero on jo nyt 30 pistettä, joten matemaattisestikin lahjaton tajuaa, että Silverstonen tapahtumat olivat valtaisa isku Bottaksen mestaruushaaveille.
– Se oli valtaisa pisteiden menetys. Ei tällaiseen oikeasti olisi varaa, mutta se nyt vain tapahtui, Bottas suri.
Bottas ei kuitenkaan voinut mitään sille, että hänen renkaansa räjähti, eikä liioin sille, että Hamiltonilla kävi oman rengasrikkonsa kanssa parempi tuuri. Jälleen kerran.
– Kyllä, Lewis ajoi hyvän kisan ja hän pääsi maaliin asti voittajana. Mitä muuta voisin sanoa? Mitä voisin tehdä? Ei se ole ideaalia, mutta en voi muuttaa sitä, mitä tapahtui. Jaksan silti edelleen uskoa. Mitä vaan voi vielä tapahtua, Bottas linjasi.
Ville Hirvonen