F1-sarjan ympärillä on vellonut hurja huhu Italian Mugellossa ajetun osakilpailun jälkeen.

Se mukaan Carlos Sainz saattaisi siirtyä McLarenilta jo tämän kauden aikana Ferrarille, jossa hän korvaisi Sebastian Vettelin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Sainzilla on sopimus kausista 2021-2022 Ferrarin kanssa. Vettel puolestaan lähtee Ferrarilta tämän kauden jälkeen Aston Martin-talliin.

McLarenin toimitusjohtaja Zak Brown on tyrmännyt huhun täysin paikkaansa pitämättömänä.

– Haluan jatkaa nykyistä harmoniaamme. Jos muuttaisimme jotain, niin se luultavasti auttaisi vain muita tiimejä, jotka voisivat hyötyä siitä meitä paljon enemmän, Brown muotoilee Motorsport-Totalilla.

– Olemme erittäin tyytyväisiä molempiin tämän kauden kuljettajiimme. Sainz ja Norris (Lando) tekevät erinomaista työtä, Brown jatkaa.

Daniel Ricciardo korvaa Sainzin ensi kaudella McLarenilla. Ricciardo siirtyy McLarenille Renault-tallista. Kaksinkertainen maailmanmestari Fernando Alonso puolestaan tekee paluu F-ykkösiin ja Renault’lle.

LUE MYÖS: Näkökulma: Patrik Laineesta tuli iso ongelma (KiekkoUutiset.fi)