Sergio Perez joutuu lähtemään tämän kauden jälkeen Racing Pointista Aston Martiniksi nimensä muuttavasta F1-tallista Sebastian Vettelin tieltä. Perez kuvailee loppukauden tilannettaan värikkäin ja karuinkin sanankääntein Channel 4:llä.

Miltä tuntuu ajaa tiimissä, joka ei halua sinua?

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Todella oudolta.

– Se on kuin olisit vaimon kanssa, josta olet tiennyt eroavasi jo kahden kuukauden ajan, Perez jatkaa.

Varikkohuhuissa Haas- ja Red Bull-talleihin yhdistetty Perez kuitenkin vakuuttelee, että hän ei ole turhautunut tilanteeseen.

– Se on osa tätä peliä. Olen ollut täällä jo niin monena vuotena aiemmin vastaavissa tilanteissa.

Perez uskoo, että Aston Martin nousee Mercedeksen voimanlähteillä yhä vahvemmin kärkitallien härnääjäksi, kenties jopa uhkaajaksi.

– Minusta heillä on ehdottomasti potentiaalia siihen. Uskon, että he sekoittavat ”isojen poikien” pakkaa jo ensi vuodesta lähtien.

Mutta mitä Sergio Perez sitten tekee ensi vuonna?

– Olen käynyt joitain keskusteluja niiden tiimien kanssa, jotka eivät ole vielä vahvistaneet ensi kauden kuljettajiaan, Perez kuittaa vilungisti.

Perez jättää takaportin raolleen myös lähdölle kuninkuusluokasta.

– Luulen, että teen seuraavan kuukauden aikana päätöksen siitä, onko tulevaisuuteni täällä tai jossain muualla.

LUE MYÖS: Näkökulma: Turha kilpailu sittenkin isossa roolissa? (FutisUutiset.fi)