
F1-kuljettaja Valtteri Bottaksen tulevaisuus Mercedes-tallissa näyttää tällä hetkeltä hyvin epävarmalta. Bottaksen tulevaisuudesta on kuultu nyt kova vinkki.
Sen tarjoili arvostetunAuto Motor und Sportintoimittaja Michael Schmidt. Hänen mukaansa suomalaisen kohtalo vaikuttaa jo selvältä.
– Tällä hetkellä Alfa Romeo näyttää hänen kannaltaan todennäköisemmältä vaihtoehdolta kuin Williams, Schmidt paljasti.
– Luulenpa, että Frederic Vasseur (Alfan tiimipäällikkö) on nähty ainakin 10 kertaa Mercedeksen tiloissa viikonlopun aikana, Schmidt jatkoi.
Bottas on tuttu mies Williamsilla ja se tiettävästi haluaisi Bottaksen, mutta Alfa Romeo saattaa ehtiä ensin.
– Williams haluaa kokeneemman kuljettajan (jos George Russell lähtee). Jos se ei ole Bottas, niin luulenpa, että Nico Hülkenbergillä on hyvä mahdollisuus, Schmidt kommentoi.
Bottaksen todennäköinen korvaaja Mercedeksellä on George Russell, joka debytoi tallissa jo viime kaudella, kun Lewis Hamilton sairasti koronaa.
Teksti Ville Hirvonen