Uuden sukupolven, eli ensi kauden F1-autojen oletettiin olevan edeltäjiään hitaampia, mutta se arvio on osoittautumassa täysin vääräksi. Kilvanajosta on odotettavissa tasaisempaa nopeudesta ainakaan sen suuremmin tinkimättä.
Rengastoimittaja Pirelliltä arvioitiin viime kauden jälkeen Abu Dhabissa ajettujen testien perusteella, että uuden sukupolven autot ovat alkukaudella ehkä 0,5 sekuntia aiempia hitaampia, mutta hekin odottavat, että tuo ero kurotaan nopealla tahdilla umpeen.
F1-konkari, Aston Martin-tallin reservikuljettaja Nico Hülkenberg on saanut uutukaisesta maistiaiset simulaattorissa. Vuonna 2019 viimeisen täysipainoisen F1-kautensa ajaneen Hülkenbergin suuhun on jäänyt makea maku.
– He pyrkivät autojen olemaan hieman hitaampia, haastavampia ajettavia ja keskittymään enemmän kuljettajiin, jotka voivat vaikuttaa sen sijaan, että auton suorituskyky ja aerodynamiikka hallitsevat. Ensimmäisten kokemusteni perusteella autot ovat kuitenkin pirun nopeita, eivätkä välttämättä hitaampia, kuin edellinen sukupolvi, Hülkenberg kertoo Linkedlnissä.
– Ajokokemus ei ole sekään muuttunut paljon, ei ainakaan simulaattorissa. On todellakin mielenkiintoista nähdä, pystyvätkö nämä autot todellakin seuraamaan edessä ajavaa paremmin, Hülkenberg jatkaa.
Hülkenberg korostaa, että niin sanotun likaisen ilman riskit ovat yhä olemassa.
– Kaarrenopeudet ovat simulaattorissa äärimmäisen kovat, joten riski on edelleen olemassa ja minun on vaikea kuvitella, että toisen auton seuraaminen vaivattomasti näillä nopeuksilla on helppoa. Joka tapauksessa toivon, että yllätymme positiivisesti.






























