Kimi Räikkönen ei jää laakereilleen lepäilemään lopetettuaan F1-uransa. Hän on nyt yhä enemmän mukana motocrossissa.

– Nyt kun olen lopettanut kilpa-ajon, niin olen pystynyt käyttämään enemmän aikaa tähän projektiin. En ole mukana päivittäisissä asioissa vaan enemmänkin strategisella puolella. Käytän kokemustani siitä miten tiimi toimii ja siitä miten menestytään maailman tasolla, Räikkönen kertoi DirtBikelle.

Räikkönen on entisen motocross-kuskin Antti Pyrhösen kanssa mukana Kawasakin projektissa MM-sarjan MXGP-luokassa.

– Minä mukaan lukien me kaikki olemme iloisia siitä, että Kawasaki on valinnut meidät tehdastallikseen. Mahdollisuus menestyä on aina parempi, kun on suora tuki tehtaalta. Tämä on meille iso tilaisuus uutena Kawasaki Racing Team -tallina MXGP:ssä, Räikkönen jatkoi.

Räikkönen on mukana niin sanotusti rakkaudesta lajiin.

– Ei ole mikään salaisuus, että yksi suurista intohimoistani elämässä monen vuoden ajan on ollut motocross. Minä en kutsuisi tätä tallia harrastukseksi. Se on todella vakavaa ja me pyrimme parhaimpaamme, Räikkönen totesi.

Lue myös:Alfa Romeo -pomo myönsi – Kimi Räikkösen oli vaikea niellä tätä ratkaisua

https://twitter.com/dbrmagazine/status/1486402785138651140

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)