Ferrarin entinen urheilupomo ja MotoGP-luokassa jo muutaman vuoden ajan Aprilian toimintaa johtanut Massimo Rivola nostaa yhden F1-kuskin ylitse muiden, mitä tulee niin sanottuun pelisilmään.

Rivola hehkuttaa kaksinkertaista maailmanmestaria, nykyään Alpine-tallissa kilpailevaa konkari Fernando Alonsoa, 40, kaikkien aikojen vaikuttavammaksi urheilijaksi, jonka kanssa hän on koskaan työskennellyt.

Alonso kilpaili Ferrarilla vuodet 2010-2014. Kimi Räikkönen ajoi espanjalaisen tallikaverina kaudella 2014.

– En ole koskaan nähnyt kenenkään lukevan kilpailua kuten hän, Rivola ihmettelee edelleenkin Alonson luontaisia kykyä italialaiselle Il Foglio-lehdelle.

– Jossain vaiheessa hän sai kirjaimellisesti meidät tuntemaan itsemme idiooteiksi varikkomuurilla!, Rivola jatkaa.

Alonso oli viitannut Rivolan mukaan datalle lähinnä hanskalla.

– Meillä oli edessämme monia näyttöjä, jotka pitivät sisällään kaiken mahdollisen tiedon. Fernando teki kuitenkin oikeat johtopäätökset usein ennen meitä – ja samalla, kun hän teki työtään autossa.

Alonso ja kumppanit nähdään seuraavan kerran tositoimissa 10.-12. maaliskuuta, kun formula ykkösten talvikauden toinen ja samalla viimeinen testijakso ajetaan Bahrainissa. Sama rata isännöi kauden avauskisaa 20. maaliskuuta.

Lue myös:Ikoninen rata pysyy F1-kalenterissa vielä pitkään

LUE MYÖS: Urheilucast: Patrik Laine vetäytyi viime hetkellä Ylen ohjelmaformaatista (Atleetti.fi)