Suomalainen Juho Hänninen on Autosport-lehden mukaan ehdolla Citroenin WRC-tallin kuljettajaksi heinä-elokuussa ajettavaan Jyväsylän MM-ralliin. Hirvonen korvaisi abudabilaisen Khalid Al-Qassimin ratin takana.

Hännisen kanssa paikkaan ovat ehdolla myös Kris Meeke ja Chris Atkinson. Hännisen valintaa puoltaa kotikisan tuomat edut.

Hänninen ajoi MM-sarjaa S2000-luokassa Skodalla kausina 2009-11 ja on juhlinut neljästi sarjan ykkössijaa Jyväskylässä. Viime vuonna mies ei ajanut kisassa.

Citroen-talli ei halunnut antaa virallista kommenttia huhuille, mutta myöntää useiden kuljettajien olevan mietinnässä paikkaa varten. 31-vuotias Hänninen on kisannut kaudella kahdessa MM-rallissa WRC-luokassa Fordilla. Monacosta tuli keskeytys ja Ruotsissa hän oli 6:s.

Rallin MM-sarjassa WRC-tehdaskuskeina ajavat tällä hetkellä Jari-Matti Latvala (Volkswagen) sekä Mikko Hirvonen (Citroen).