MM-ralli on yksi urheilusarjoista, jotka ovat kärsineet koronaviruspandemiasta pahoin, mutta hieman helpotusta ahdistukseen on luvassa.
Sunnuntaina Ruotsissa käydään ”Rally Sweden Lockdown” -näytöskisa. Se ajetaan Ruotsin MM-rallista tutussa maastossa Torsbyn lähistöllä. Kutsukisan kärkinimet ovat Pontus Tidemand, Oliver Solberg ja Mattias Ekström.
– Aivan fantastista päästä taas vetämään haalarit päälle ja ajamaan. Tätä on kaivattu. Mahtavaa, että tällainen tapahtuma on saatu kasattua. Harmi, ettei yleisö pääse paikalle, mutta koronaviruksen kanssa täytyy olla tarkkana, Solberg kommentoi.
Kisa näytetään Ruotsin televisiossa sunnuntaina. Maanantaina se tulee katsottaviin WRC:n medioissa.
MM-kaudella 2020 on saatu voittajat kolmeen kisaan. Loppukaudelta muun muassa Suomen-osakilpailu on peruttu. Seuraava aikataulutettu tapahtuma on Turkin ralli, jonka on määrä alkaa 24. syyskuuta.