Oulun Kärpät ja 17-vuotias hyökkääjälupaus Mikael Granlund ovat ajautuneet eri kursseille. Granlundin pelaaja-agentti Ilkka Larva on ilmoittanut, ettäsopimuserimielisyyksien vuoksi nuorukainen ei tule osallistumaan Kärppien SM-liigan otteluihin alkaen eilisestä HPK-ottelusta.

Kärpät vakuuttaa, että heidän puoleltaan sopimusasiat ovat kunnossa ja, että Granlundin kanssa on pesti kauteen 2010-2011 saakka.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Oulun Kärpät Oy on tarjonnut Granlundille voimassa olevan sopimuksen ehtojen parantamista huomioiden hänen nopean kehityksensä pelaajana, ja näkemyksemme mukaan nyt on meneillään sopimusneuvottelukausi. Odotamme edelleen Granlundin vastausta tarjoukseemme ja olemme valmiit jatkamaan yhteistä työtämme lahjakkaan junioripelaajan urapolun rakentamisessa,Kärppien toimitusjohtaja Juha Junno totesi seuran julkistamassa tiedotteessa.

Granlund on pelannut tällä kaudella kaksi SM-liigan ottelua. Pistesaldo hänellä on vielä avaamatta.

LUE MYÖS: Näkökulma: Yksi Kultaleijonista poistuu Tampereelta – suuntana koti? (LeijonaUutiset.fi)