KalPa on kriisissä jääkiekon SM-liigassa. Keskiviikkona joukkue kävi häviämässä Helsingissä HIFK:lle 1-5-lukemin.

Vaikka numerot eivät kerrokaan koko totuutta joukkueiden välisestä taso-erosta, on silti sanottava, että KalPa oli kotijoukkuetta heikompi keskiviikkona ja ansaitsi tappionsa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

KalPan päävalmentajana toimiva entinen NHL-pelaaja Sami Kapanen on tukalassa tilanteessa. Seuraomistaja hyppäsi päävalmentajan pestiin viime kauden jälkeen ja puhui painavaa asiaa jo ennen kauden alkua. Kapanen haluaa nähdä joukkueeltaan raikasta ja iloista jääkiekkoa. Trappi on kuin kirosana vauhdikkaana pelaajanakin tunnetulle Kapaselle.

Kapanen ilmoittaa suoraan, ettei valitusta tyylistä haluta tinkiä, vaikka tappioputki kuinka venyisi.

– Ei, Kapanen sanoi painokkaasti.

Viihdearvon lisäksi Kapanen haluaa kehittää pelaajia. Pelkkä puolustustusumppu ei sitä tietenkään tee, mutta iloinen hyökkäävä lätkä sen voi tehdäkin.

– Pelaajia halutaan kehittää, oli pelaaja sitten nuori tai vanha. Me kehitetään meidän kokeneempaakin kaartia. Pelataan ja kehitetään aktiivisella pelillä ja tunnistetaan tilanteet. Mutta meidän tilanteen tunnistaminen ei ole riittävän tasaista. Puhutaan nyt vaikka siitä (Joonas) Raskin maalista. Meillä on kolme tulossa omiin, mutta jos se hyökkääjä pomppaa siitä ulkopuolelle ja lähtee paineelle, mihin hän ei pääse. Sitten pelataan keskelle ja siitä takaisin kaistaan, niin meillä painoton puolustaja joutuu hyppäämään keskikaistan ottajaksi, kun sen pitäisi olla hyökkääjä. Siinä vaiheessa kun se tietty väärä valinta tehdään, niin sitten se kertautuu ja se kertautuu nyt meillä niin, että se kolisee omassa maalissa. Se on aika kova tie, Kapanen analysoi tarkasti.

KalPan ja Kapasen projektia täytyy jääkiekkoihmisenä arvostaa, sillä peliä pelataan kuitenkin aina yleisölle. Mutta totuus on myös se, että jääkiekon SM-liiga on kilpasarja, missä pitäisi tehdä tulosta, eikä vain kehittää peliä ja antaa yleisölle viihdettä. Tällä osa-alueella KalPa on epäonnistunut tällä kaudella. Joukkue on tällä hetkellä Liigassa viimeistä edellisenä ja sarjapisteitä on kasassa vain 16.

– Kyllähän meillä tuloksellinen kriisi on. Se on ihan fakta. Me emme pelaa riittävän laadukkaasti, jotta saisimme sitä tulosta, mitä halutaan. Peleissä on paljon hyvää, mutta siellä on myös liian paljon huonoa, Kapanen myönsi.

Sami Kapasella on erikoinen kaksoisrooli. Hän vastaa päävalmentajana tuloksesta, mutta piirtää myös isoja viivoja seuran omistajana. Onko valmentaja-Kapanen potku-uhan alla?

– Kyllä se on varmasti asia, mistä tässä nyt ruvetaan keskustelemaan. Mihin suuntaan me olemme menossa ja onko meillä valmennuksen kanssa sellaiset eväät, että saamme tämän asian oikaistua. Miten hallitus näkee sen, että onko nuorten pelaajien kehittyminen ollut sellaista, mitä ollaan ounasteltu? Se jollain tavalla oikeuttaa tuloksellisen vajaavuuden. Nämä ovat asioita, mistä meidän pitää keskustella, Kapanen sanoi harvinaisen suoraan.

Kapanen on ensimmäistä kauttaan Liigassa päävalmentajana. Miten kokenut kiekkomies on kokenut pestin tähän mennessä?

– No, tämähän on ollut ihan helvetin hauskaa, Kapanen naurahti, mutta vakavoitui sitten:

– Haastava syksy tämä on ollut. Meillä on ollut ja edelleen on omat odotusarvomme, mutta myös se on fakta, että me olemme joukkue, joka tekee aina samat virheet. Me olemme painottaneet asioita, mutta siitä huolimatta ne samat virheet vain toistuvat aina. Se on tavallaan aika todella huolestuttavaa, ettei virheistä mitään opita, Kapanen latasi.

Teksti:Ville Hirvonen (@hirvonenville), Helsingin jäähalli.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen jääkiekko oireilee – synkkä viesti Kajaanista (KiekkoUutiset.fi)