Lahden Pelicans Oy:n ja Pelicans Ravintolat Oy:n toinen yt-neuvottelukierros on saatu päätökseen tiistaina. Pelicans tiedottaa verkkosivuillaan ikävästä lopputuloksesta: neljä työntekijää joudutaan irtisanomaan.

Irtisanotuista kolme on Liiga-joukkueen taustayhtiö Lahden Pelicans Oy:n työntekijää ja yksi Pelicans Ravintolat Oy:n työntekijä.

– Henkilöihin kohdistuvat säästötoimenpiteet ovat aina erittäin ikäviä, mutta tässä tapauksessa pakollisia yhtiön toiminnan jatkon turvaamiseksi, Pelicansin toiminnanjohtaja Lauri Pöyhönen kommentoi.

– Haluamme kiittää henkilöstöä hyvähenkisistä neuvotteluista ja ymmärryksestä yhtiön tilaa kohtaan. Nyt tehdyt henkilöstöratkaisut ovat osa yhtiöiden uudelleen organisoimista, joiden tarkoituksena on tehostaa toimintaa ja tuoda merkittäviä säästöjä, Pöyhönen jatkaa.

Lähde: Pelicans

LUE MYÖS: Näkökulma: Nyt iskee totuuden hetki – Toistuuko syksyn 2013 kauhuskenaario? (FutisUutiset.fi)