Jukurit nousi kolmannen erän alussa tasoihin 3-3:en Liigan lauantain ottelussa Pelicansia vastaan.
Pelicans tuhosi kuitenkin mikkeliläisten haaveet pisteistä iskemällä viimeisen yhdeksän minuutin aikana kolme maalia.
Jukureiden päävalmentaja Marko Kauppinen myönsi seuran verkkosivuilla, että numeroin 6-3 voittanut Pelicans oli parempi.
- Kovatempoinen peli ja pelin vaade oli kova. Pelicans oli tänään vähän parempi ja ansaitsivat voittonsa. Meille tehtyjen maalien hinta oli vähän liian halpa tänään. Kolmannessa erässä rypistettiin itsemme vielä rinnalle, mutta ei riittänyt tänään, Kauppinen kommentoi.
Kauppisen mielestä Pelican oli vahvempi etenkin maalin edessä.
- Pelicans pelasi tänään hyvin ja me yritettiin vastata siihen, mutta maalinedustapelaaminen ei ollut ihan sitä tasoa niin omassa päässä kuin hyökkäyspäässäkään, mitä olisi vaadittu tämän pelin voittamiseen. Joukkue pelasi kurinalaisesti, mutta sota-alueet hävittiin vähän tänään.