
Jääkiekon SM-liigan kuntopuntarin kuumimpiin joukkueisiin kuuluvat Kärpät ja KalPa iskevät tiistaina yhteen Oulussa.
Ottelun ensimmäiselle erätauolle painuttiin KalPan 0-2 -johdossa.
KalPa iski käytännössä heti ensimmäisessä hyökkäyksessään, kun Aapeli Räsänen sivalsi ajassa 2.10 kiekon Kärppien maalivahti Patrik Rybarin selän taakse.
KalPan toinen maali syntyi, kun erää oli jäljellä vain vajaa sekuntia. Kim Nousiainen veti ranteet lukkoon viivan tuntumassa ja Rybar oli voimaton.
Kärpät on sarjassa kolmantena ja KalPa viidentenä.
Liigan kärkijoukkue Lukko isännöi tiistaina Sportia. Ottelu on ensimmäisen erän jälkeen 1-2 -numeroissa.
Lukko aloitti maalinteon ajassa 1.22 Pavol Skalickyn toimesta. Sportin tasoitus tuli vajaat seitsemän minuuttia myöhemmin. Ylivoimamaali oli Sebastian Ståhlbergin käsialaa.
Vaasalaisnippu järkytti Lukkoa toistamiseen ajassa 19.05, kun Janne Keränen järjesti kiekon Oskari Setäsen suojusten taakse.
Illan kahdessa muussa ottelussa mennään tasaisissa merkeissä. Pelicans-JYP on avauserän jälkeen kiikarilukemissa ja HPK johtaa Ilvestä 1-0.
Valtteri Puustinen vei Kerhon ylivoimalla johtoon ajassa 16.46.
Liigan tiistain kierros, tilanteet 1. erän jälkeen:
HPK-Ilves 1-0
Kärpät-KalPa 0-2
Lukko-Sport 1-2
Pelicans-JYP 0-0