Jääkiekon SM-liigassa sijalla 11 majaileva KalPa on joutunut käynnistämään viikon ikävällä, mutta myös odotetulla uutisella. KalPa pelaa seuraavat kolme kotiotteluaan tyhjin katsomoin.

– Itä-Suomen aluehallintovirasto on kieltänyt Itä-Suomen aluehallintoviraston toimialueen kuntien alueilla kaikki yli 50 hengen sisä- ja ulkotiloissa järjestettävät yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset. Määräys on voimassa 20.1.2022 saakka. Rajoituksista ei voi vapautua käyttämällä koronapassia, KalPa kertoo verkkosivuillaan.

– Näin ollen KalPa pelaa seuraavat kolme kotiotteluaan Olvi Areenalla tyhjin katsomoin. Tiedotamme myöhemmin käytännöistä muiden tammikuun kotiotteluidemme osalta. Kausikorttilaisten osalta tiedotamme käytännöistä myöhemmin, tiedote jatkuu.

Liigan vuoden 2022 ensimmäinen kierros pelataan keskiviikkona, jolloin otteluparit ovat Kärpät-Ilves, SaiPa-HPK ja HIFK-JYP.

Lähde: KalPa

LUE MYÖS: Shokkiuutisen jälkeen – IL: Minja Korhonen tehnyt merkittävän ratkaisun uransa jatkosta (UrheiluAreena.fi)