Pekingin olympialaisten Leijonasankari ja Lahden oma poika Hannes Björninen vahvistaa odotetusti Pelicansia loppukauden kattavalla sopimuksella. Björninen liittyy joukkueen vahvuuteen välittömästi.
Ennen täksi kaudeksi Jokereihin siirtymistä koko uransa lahtelaisseuraa edustanut, ja kaudesta 2018-2019 kapteenina toiminut Björninen pukee Pelicans-paidan seuraavan kerran keskiviikkona Lukkoa vastaan.Björnisellä on vyöllään 344 liigaottelua, joissa hän on iskenyt tehot 66+105=171. Tällä kaudella Björninen ehti takoa Jokereissa 43 otteluun tehopisteet 10+11=21.
Björninen nousi viimeistään reilu viikko sitten koko kansan tietoisuuteen, kun Leijonat voitti Pekingissä olympiakultaa. Björninen kuului Leijonien tärkeimpiin pelaajiin ja taistelun ruumiillistuma sai peliotteidensa lisäksi koko Suomen sekaisin upeilla viiksillään. Björninen tehtaili olympialaisissa kuuteen otteluun tehot 1+2=3. Björnisen lavasta nähtiin myös olympiafinaalin ratkaisumaali.
Björninen saapuu Lahteen innoissaan ja odottavin fiiliksin.
– Selviteltiin mahdollisuuksia ja vaihtoehtoja missä voisi kautta jatkaa, mutta tietysti se oli heti mielessä, että olisi hienoa päästä Lahteen pelaamaan. Suomessa Pelicans oli selkeä ykkösvaihtoehto. Mahtava päästä pelaamaan Lahteen ja jatkamaan pelejä. Pyrin olemaan parhaimmillani, kun kevät lähestyy, ja tekemään kovasti töitä itseni ja joukkueen eteen, Björninen kertoo Pelicansin verkkosivuilla.
Lähde: Pelicans
Lue myös:Nyt se on varmaa – olympiavoittaja palaa SM-liigaan HPK:n paidassa: ”Olen kiitollinen






























