Chicago Blackhawks kärsi toisen peräkkäisen tappionsa jääkiekkoliiga NHL:n Stanley Cup -finaaleissa maanantaina. Bostonissa vieraillut Chicago taipui paikalliselle Bruinsille 0-2. Boston johtaa loppuottelusarjaa nyt voitoin 2-1.
Chicago vei edellisen ottelun ensimmäisen erän laukaukset nimiinsä 19-4 ja johti kamppailua 1-0. Blackhawks hävisi lauantain pelin lopulta jatkoajalla 1-2 eikä ole tehnyt sen ottelun avauserän jälkeen yhtään maalia.
– Olemme Stanley Cup -finaaleissa ja vastassa on joukkue, joka ansaitsee olla täällä. Se on täällä heidän fyysisen pelinsä ja karvauspelinsä ansiosta, joten kaukalossa on vaikea tehdä maaleja. Meidän pitää löytää keinot. Me tiedämme mikä on panoksena, NHL:n pudotuspelien maalipörssin kärkipaikkaa jakava Chicagon hyökkääjä Patrick Sharp totesi liigan verkkosivuilla.
Bostonin veräjänvartija Tuukka Rask on pitänyt pömpelinsä puhtaana jo 122 minuuttia ja 26 sekuntia putkeen. Chicago-leirissä tiedetään, että kiekkoja pitää alkaa saamaan suomalaisen taakse.
– Aika alkaa käymään vähiin. Meidän on pakko tehdä maali. Meidän pitää pelata mahtava ottelu ja löytää keinot voittoon, Chicagon tähtipuolustaja Duncan Keith mietiskeli.
Kauneusarvot voidaan jo heittää romukoppaan.
– On vaikea saada huippuluokan paikkoja. Pitää tuottaa rumia maaleja, ohjauksia maalin edestä ja pomppuja, Chicagon päävalmentaja Joel Quenneville kehitteli reseptiä.
Runkosarjassa NHL:n parhaana joukkueena kunnostautunut Chicago ei luonnollisestikaan ole vielä luovuttamassa. Itseluottamusta löytyy vaikka Blackhawks joutui pelaamaan ainakin maanantaina ilman loukkaantunutta Marian Hossaa.
– Meillä on syvä joukkue ja paljon jätkiä, jotka pystyvät paikkaamaan. Luotan pelaajiin, joita meillä on tässä joukkueessa. Meillä ei ole koskaan ollut vaikeuksia tehdä maaleja siitä lähtien, kun olen ollut täällä, joulukuussa 2005 Chicagoon siirtynyt Sharp sanoi.
Joukkueet kohtaavat uudestaan Bostonissa keskiviikkona.

































