Jääkiekkoilija Jori Lehterän ensimmäinen ottelu NHL:n Philadelphia Flyersissä oli vähintäänkin värikäs.

Erikoisimmat tapahtumat keskittyivät toiseen erään. Erän alkajaisiksi Lehterä syötti joukkueensa avausmaalin, jonka viimeisteli Mike Vecchione.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Pian alkoi epäonnikin vaivata. Hyökkäyspään tilanteessa Lehterä loukkasi itseään. Hän joutui nilkuttamaan vaihtoaitioon huollettavaksi.

Paljon tositointa ei mennyt sivu suun. Pian Lehterä hyppäsi takaisin askiin alivoimatilanteessa, ja miltei heti hänelle avautui läpiajo. Hän viimeisteli sen tyylikkäästi. Ei kuitenkaan ilman epäonnea: hän paiskautui kaukalon päätyyn. Tällä kertaa pelikaverit auttoivat hänet aitioon.

Lehterä palasi vielä toisen erän lopussa jäälle. Kolmannessa erässä ja jatkoajalla suomalaishyökkääjä enää vain piipahti kentällä.

New York Islanders voitti harjoitusottelun jatkoajalla 3-2. Ottelu pelattiin poikkeuksellisesti New Yorkin osavaltion Uniondalessa, Islandersin vanhassa kotihallissa Nassau Veterans Memorial Coliseumissa.

Pasi Tuominen
Uniondale, New York

https://twitter.com/PasiTuominen/status/909560779527081987

LUE MYÖS: Näkökulma: Jonne Virtanen voi naureskella Petteri Sihvoselle (KiekkoUutiset.fi)