Joel Kiviranta on pelannut tässä kuussa seitsemän ensimmäistä otteluaan jääkiekon NHL-liigassa Dallas Starsin paidassa. Maailman parhaassa kiekkosarjassa pistetili ei ole vielä auennut, mutta farmiliiga AHL:ssä verkot ovat olleet tötteröllä.

AHL:n puolella Texas Starsia edustava Kiviranta maalasi jälleen maanantaina. Se ei auttanut tällä kertaa Texasia, joka taipui Iowa Wildin hallissa 2-4. Kaapo Kähkönen torjui Iowan tolppien välissä 29 laukausta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kiviranta on nyt maalannut viidessä peräkkäisessä AHL-ottelussaan. Viime kevään maailmanmestarin koko kauden AHL-saldo on 35 ottelua ja 11+9=20 pistettä.

Viime viikolla NHL:n puolella Pittsburgh Penguinsista Dallasiin kaupattu hyökkääjä Oula Palve teki ensiesiintymisensä Texasin paidassa. Palve tappeli ottelussa Iowan Brandon Duhaimen kanssa.

AHL maanantaina (20.01.2020)

Iowa – Texas4-2
Kaapo Kähkönen, Ia 31 laukausta/29 torjuntaa
Joel Kiviranta, Tex 1+0
Oula Palve, tex 0+0

Syracuse – Utica4-2
Otto Somppi, Syr 0+0
Olli Juolevi, Uti 0+1

Rockford – Belleville0-3
Mikael Hakkarainen, Rck ei kokoonpanossa
Kevin Lankinen, Rck 29 laukausta/26 torjuntaa
Joni Tuulola, Rck 0+0

Stockton – Colorado5-0
Eetu Tuulola, Stk 0+0

Ontario – Bakersfield3-0
Rasmus Kupari, Ont ei kokoonpanossa
Markus Granlund, Bkd 0+0

https://twitter.com/TexasStars/status/1219349196559593473

LUE MYÖS: Näkökulma: Jesse Puljujärvi Leijonien jokerikortti olympialaisissa? (KiekkoUutiset.fi)