Boston Bruinsin NHL-maalivahti Tuukka Rask ei harjoitellut lauantaina joukkueensa mukana.

Bruins saattaakin joutua aloittamaan pudotuspelit ilman suomalaista ykkösvahtiaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Raskilla on ollut paljon epäonnea matkalla kohti NHL-kauden uutta tulemista. Hänen sormestaan löydettiin aiemmin murtuma, mutta sen vamman suomalainen jo selätti.

Lauantaina Rask oli puolestaan huonovointinen, eikä harjoitellut sen vuoksi.

– Tuukka tunsi itsensä huonovointiseksi, joten hän ei pystynyt osallistumaan joukkueen harjoituksiin tänään. Meillä on iltapäiväpeli huomenna, joten minun on keskusteltava Tuukan kanssa myöhemmin ja katsottava, mikä hänen tilanteensa on. Jos hän ei pysty pelaamaan, Jaro (Jaroslav Halak) on valmiina, Boston Bruinsin päävalmentaja Bruce Cassidy sanoiNHL.cominmukaan.

Bruins aloittaa pudotuspelikarsinnat sunnuntaina Philadelphia Flyersia vastaan. Ottelusarja pelataan paras viidestä-systeemillä.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Näkökulma: Nyt iskee totuuden hetki – Toistuuko syksyn 2013 kauhuskenaario? (FutisUutiset.fi)