Columbus Blue Jacketsin maalivahti Joonas Korpisalo ja puolustaja Seth Jones laittoivat nimensä jääkiekon NHL-liigan ennätyskirjoihin tiistaina. Se oli laiha lohtu kummallekin pelaajalle, sillä Columbus hävisi Tampa Bay Lightningille viidennessä jatkoerässä 2-3.
Joukkueiden välinen pudotuspelien ensimmäisen kierroksen ensimmäinen kohtaaminen ratkesi vasta ajassa 150:27. Se on NHL-historian neljänneksi pisin ottelu.
Edellinen pidempi ottelu nähtiin toukokuussa 2000, kun Philadelphia Flyers löi Pittsburgh Penguinsin 152:01 kestäneessä kamppailussa. Pisin ottelu pelattiin maaliskuussa 1936. Tuolloin Detroit Red Wings löi Montreal Maroonsin kuudennessa jatkoerässä ajassa 176:30.
Korpisalo torjui tiistaina 85 laukausta. Se on uusi NHL:n yhden ottelun ennätys. New York Islandersin Kelly Hrudey pysäytti 73 laukausta kevään 1987 pudotuspelien ottelussa. Laukauksia maalia kohti on tilastoitu kaudesta 1955-56 lähtien.
Jones kirjautti jääajakseen 65:06. Se on kaikkien aikojen ennätys. Entinen ennätys 63:51 oli Dallas Starsin Sergei Zubovin nimissä keväältä 2003. Jääaikaa on tilastoitu kaudesta 1997-98 lähtien.
Tampa Bay (88) ja Columbus (63) laukoivat maalia kohti yhteensä 151 kertaa. Se on myös NHL:n uusi ennätys.