
KHL-jääkiekkoliigassa pelaava Nizhny-Novgorodin Torpedo on antanut potkut päävalmentajalleen Kari Jaloselle. Torpedo on pudonnut KHL:n läntisessä konferenssissa play-off -viivan alapuolelle. Odotettua heikommat tulokset olivat syynä Jalosen erottamiseen.
Torpedon ykkösvalmentajana toimii toistaiseksi Vjatsheslav Ryanov. Seura ilmoittanee uudesta päävalmentajastaan myöhemmin.
Jalonen siirtyi Torpedoon kesällä 2011. Sitä ennen hän oli valmentanut HIFK:n Suomen mestariksi. Jalonen on päävalmentajana saavuttanut myös kolme Suomen mestaruutta Kärpistä.
KHL:ssä suomalaisvalmentajista ovat tällä kaudella saaneet kenkää myös Kari Heikkilä, Pekka Rautakallio ja Hannu Jortikka. Jukka Jalonen sitä vastoin nauttii luottoa SKA Pietarissa.