Selostajavirtuoosi Antero Mertarantaa ei kuulla Sotshin olympiakisoissa helmikuussa. Syynä on, että kisat näyttää YLE. Mertaranta on MTV:n palveluksessa, jolla ei ole olympiakisojen lähetysoikeuksia.

Mertaranta ehti selostaa YLE:n kanavilla kaikki Leijonien ottelua Lillehammerin kisoista 1994 Vancouverin 2010 olympiakisojen voittoisaan pronssipeliin saakka. Mertarannan olympiaedustuksissa Leijonat jäi mitalitta vain Salt Lake Cityssa 2002. Mertarannan selostuksissa Leijonat voitti yhden olympiahopean ja kolme pronssia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Leijonien huippukiekkoa on seurattu viimeksi ilman Mertarannan selostuksia World Cupissa 2004. Silloin otteluita selosti Nelosella J-P Jalo. Turnauksessa Leijonat sijoittui Kanadan jälkeen toiseksi.

Sotshissa 2014 Leijonien olympiaottelut selostaa Niki Juusela. Alkusarjassa Suomi kohtaa Itävallan, Norjan ja Kanadan.

LUE MYÖS:  Näkökulma: Joel Armia ja Oliver Kapanen mukaan MM-kisoihin – Patrik Laine olisi rasite (LeijonaUutiset.fi)