Jääkiekon Mestarien liigan eli Champions Hockey Leaguen pudotuspeliparit arvottiin keskiviikkona.
Suomalaisjoukkueiden osalta arpa oli aika suosiollinen, mutta Ilveksellä ei käynyt ihan yhtä hyvä tuuri.
Kärpät kohtaa ensimmäisellä pudotuspelikierroksella tanskalaisen Aalborgin, Lukko saa vastaansa Sparta Prahan ja Tappara pelaa Red Bull Salzburgia vastaan.
Ilvekselle arpaonni ei ollut ihan yhtä suosiollinen kuin muille suomalaisjoukkueille. Ilves saa vastaansa nimittäin saksalaisen Red Bull Münchenin.
Saksalaisseura on äärimmäisen kova mittari Ilvekselle jo avauskierroksella. Saksalaisseura eteni viime kaudella aina CHL:n finaaliin asti, joten mistään heittopussista ei ole todellakaan kyse. Finaalin se kuitenkin hävisi ruotsalaiselle Frölundalle.
Seurassa pelaavat alkavalla kaudella muun muassa HIFK:stakin tuttu puolustaja Keith Aulie, entinen pelaaja Derek Roy sekä monta Saksan maajoukkueen vakiokasvoa.
RB Münchenin ei ehkä odoteta uusivan enää tänä vuonna finaalipaikkaansa, mutta Ilvekselle kyseessä on joka tapauksessa valtava haaste.
Ville Hirvonen