
Jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisojen alkuun on enää kuukausi. Venäjä räväytti ja vaihtoi vielä päävalmentajaa.
Venäjän nuorten uusi päävalmentaja on Sergei Zubov. Oleg Bratashin piti luotsata Venäjää, mutta maan jääkiekkoliitto päätti toisin. Bratash jatkaa joukkueessa apuvalmentajana.
– Nämä eivät ole suuria muutoksia. Sergei osaa englantia, hän on asunut Pohjois-Amerikassa ja valmentanut KHL:ssä, Bratash luetteli.
Zubov pelasi upean NHL-uran puolustajana. Hän pelasi pitkälti yli tuhat ottelua ja oli voittamassa Stanley Cupia New York Rangersissa ja Dallas Starsissa.
Nuorten MM-kisat alkavat tapaninpäivänä Kanadassa. Mukana on kymmenen joukkuetta. Suomi pelaa alkulohkossa Kanadaa, Saksaa, Tshekkiä ja Itävaltaa vastaan.