Leijonat avaa olympiaurakkansa torstaina kello 10.40 alkavassa ottelussa. Suomen ketjut otteluun on nimetty.
Jukka Jalonen on valinnut miehistönsä tulevaan otteluun. Maalissa aloittaa Harri Säteri.
Ykkösketjussa nähdään Salavat Julajev Ufan suomalaisvitja Markus Granlund, Sakari Manninen ja Teemu Hartikainen. Heidän takanaan pakkiparina on Juuso Hietanen ja Mikko Lehtonen.
Kakkosketjun muodostavat Harri Pesonen, Valtteri Filppula ja Iiro Pakarinen. Toinen pakkipari on Petteri Lindbohm ja Sami Vatanen.
Kolmannen iskuryhmän muodostavat Miro Aaltonen, Julius Nättinen sekä Niko Ojamäki. Kolmantena pakkiparina on Niklas Friman sekä Valtteri Kemiläinen.
Neljännessä ketjussa pelaavat Saku Mäenalainen, Hannes Björninen sekä Leo Komarov. Puolustuksessa ovat Atte Ohtamaa ja Ville Pokka.
Pekingin erityksestä pois päässeet Marko Anttila ja Jussi Olkinuora eivät ole kokoonpanossa. Luukkumiehenä toimii Frans Tuohimaa.
Lue myös: Teemu Selänne luottaa Leijoniin – ”Heikkouksia joukkueesta en suoraan löydä”
Lue myös: Jukka Jalonen ei turhaan kainostellut – löi pöytään kovan tavoitteen Leijonille





























