Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa tunnetusti hyvää pataa oleva kansainvälisen jääkiekkoliitto IIHF:n entinen puheenjohtaja Rene Fasel jatkoi valitsemallaan ja monen mielestä täysin pyöristyttävällä linjalla olympiafinaalin jälkeen. Fasel vähätteli Suomen saavuttamaa kultaa.
Fasel, 72, on esittänyt viime päivinä tiuhaan tahtiin näkemyksiään venäläiselle uutistoimisto Tassille. Leijonat on ollut ja näyttää pysyvän sveitsiläisen hammaslääkärin hampaissa.
– Näimme millaista jääkiekon tulevaisuus tulee olemaan, kun mitalit ja mestaruudet voitetaan puolustamalla, Fasel mollaa Leijonia.
– Finaali ei ollut erityisen näyttävä. Eikä missään nimessä niin mielenkiintoinen, kuin Venäjän ja Ruotsin ottelu välierissä, Fasel jatkaa.
Fasel liputtaa Venäjän puolesta myös jatkossa. Suomi isännöi kevään MM-kisoja.
– Venäjän pitää aloittaa nyt valmistautuminen MM-kisoihin. Heidän on pyrittävä ottamaan siellä vielä yksi askel mestaruuden voittamiseksi.
Lue myös:Jukka Jalonen – ”Olen tavallinen suomalainen mies”
Lue myös:Valtteri Filppula kiitti Suomen kansaa – ”Tiedetään, että on ollut meidän takana”






























