
Venäjä ja Valko-Venäjä on suljettu jääkiekon MM-kisojen ulkopuolelle, mutta kiekon pelaaminen on toki jatkunut ja jatkuu.
Venäjä pelaa MM-kisojen aikaan oman kiekkokiertueensa ja kohtaa Valko-Venäjän kuudesti MM-kisojen aikaan.
Ensimmäinen näytös meni Venäjältä nolosti. Sen alle 25-vuotiaiden joukkue hävisi lauantaina Valko-Venäjälle 4-7-lukemin.
Dinamo MinskinStepan Zvyaginkuritti Venäjää ja latasi tauluun tehot 1+1.
Venäjän kiekkokiertueen joukkue koostuu KHL-pelaajista. Yhtään NHL-pelaajaa ei ole saatu houkuteltua mukaan tälle koomiselle reissulle.
Venäjän jääkiekon tila on surkuhupaisa. Joukkueen päävalmentajana toimii muun muassa KHL-Jokereiden omistajana muistettavaRoman Rotenberg. Hänellä ei pitäisi olla mitään edellytyksiä toimia maajoukkueen päävalmentajana, mutta läheiset suhteetVladimir Putiniinovat nostaneet hänet venäläisen jääkiekon huipulle.
Teksti: Ville Hirvonen