Jalkapalloliigan FC Inter on tehnyt sopimuksen hollantilaisen Rodney Kloosterin kanssa.

Inter tiedottaa sopimuksen olevan yksivuotinen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

23-vuotias mies pelannee Interissä wing-backin paikalla. Inter-luotsi Jose Riveiro sanoo Kloosterin olevan sekoitus laitapuolustajaa ja laitahyökkääjää.

Kloosterin perässä oli myös monia muita seuroja, mutta hän päätyi valitsemaan Interin maanmiehensä Rick Kettingin suosituksesta.

– Kuulin Interistä paljon hyvää ja otin seurasta itse selvää, sillä haluan tietää millaiseen seuraan olen menossa. Kyselin myös Interissä nyt pari viikkoa harjoitelleelta Rick Kettingiltä seurasta. Rick kertoi todella nauttineensa ajastaan täällä. Totesin, että jos Rick viihtyy, viihdyn varmasti minäkin. Jo näin päivän jälkeen huomaan valinneeni oikein, Klooster sanoo seuran tiedotteessa.

Klooster on viimeksi pelannut Bulgarian pääsarjassa. Aiemmin mies on pelannut muun muassa Hollannin kakkostasolla ja Slovakian pääsarjassa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Luis Enrique rikkoo myyttejä – tässä piilee voittamisen sietämätön kauneus (FutisUutiset.fi)