Portugalilainen maalivahti António Alberto Bastos Pimparel, joka tunnetaan nimellä Beto, on solminut pelaajasopimuksen HIFK:n kanssa.
39-vuotias Beto on viettänyt tähänastisen uransa Portugalissa, Espanjassa, Romaniassa sekä Turkissa. Komealla uralla otteluita on kertynyt jo yli 400. Beto on kokenut pääsarjamaalivahti Euroopan huippusarjoissa, ja hänellä on myös arvokisakokemusta.
Beto on saavuttanut urallaan Eurooppa-liigan mestaruuden neljästi, kolme kertaa Sevillassa ja kerran FC Portossa. Lisäksi Beto on voittanut Portugalin mestaruuden Portossa, Portugalin Liigacupin Bragassa, Portugalin Cupin sekä Super Cupin kahdesti Portossa sekä Romanian mestaruuden CFR Clujissa.
Portugalia hän on edustanut arvokisoissa neljästi, kolme kertaa MM-kisoissa ja kerran EM-kisoissa. Kaudella 2018-19 Beto oli Portugalin mukana voittamassa UEFA:n Kansojen liigan lohkovoittajien turnausta.
– On tärkeää, että joukkueessa on tähtiä. Ja hän on ehdottomasti tähti. Myös Veikkausliigan kannalta on varmasti hienoa saada näin iso pelaaja mukaan, sanoo HIFK:n päävalmentaja Bernardo Tavares.
– Joukkue tarvitsee luotettavan maalivahdin ja muutoksessa kokemus sekä johtajuus ovat tärkeitä asioita. Olemme iloisia, että Beto lopulta valitsi HIFK:n, sanoo urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström.
– Arvostan, että seura on osoittanut luottamusta ja halunnut minut mukaan. Olen siksi innostunut ja hyvin tyytyväinen. Tämä on minulle uudenlainen mahdollisuus ja uusi kokemus. Haluan auttaa tätä historiallista seuraa kasvamaan vielä suuremmaksi. Se on päämotivaationi, kertoo Beto.
Lähde: HIFK:n tiedote































