Jalkapalloseura FC Barcelona tiedotti siirtouutisia maanantaina.
Seura kertoi verkkosivuillaan myyneensä keskikenttäpelaaja Arthurin Juventukseen.
Barcelona kertoo verkkosivuillaan, että se on myynyt brasilialaisen keskikenttäpelaaja Arthurin italialaiseen Juventukseen.
Juventus maksoi keskikenttämiehestä 72 miljoonan euron suuruisen siirtosumman. Barcelona voi saada tämän päälle vielä 10 miljoonaa euroa eri ehtojen täyttyessä.
Arthurin, 23, siirrosta on huhuttu pitkin kevättä. Brassipelaaja siirtyi Blaugranaan Gremiosta vuonna 2018.
Tällä kaudella Arthur pelasi La Ligassa 21 ottelua ja iski niissä kolme maalia. Tilastot voivat vielä toki kaunistua, sillä seurat ovat sopineet, että Arthur pelaa kauden loppuun Barcelonassa.
Todennäköistä on, että Juventuksen keskikenttäpelaaja Miralem Pjanic siirtyy jossain vaiheessa toiseen suuntaan, mutta tuota kauppaa ei ole vielä vahvistettu.
Ville Hirvonen