Katalonialaismediat ovat kirjoittamassa jo potkuja jalkapalloseura FC Barcelonan päävalmentaja Quique Setienille.

Barcelonan entisellä seurapomolla Sandro Rosellilla on kuitenkin toisenlainen kuva tilanteesta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Useat paikallismediat kirjoittavat, että Setien saa potkut, mikäli Barcelona ei saa hyviä tuloksia otteluista Atletico Madridia ja Villarealia vastaan.

Barcelona on tällä hetkellä toisena La Ligassa kahden pisteen päässä Real Madridista. Real on voittanut koronatauon jälkeen kaikki viisi otteluaan, mutta sen sijaan Barcelona on kokenut pistemenetyksiä. Joukkueet erottaa toisistaan kaksi pistettä.

Sandro Rosell ei kuitenkaan median kirjoitteluun usko.

– Se tieto, mikä minulla on, niin hän ei tule saamaan potkuja. Miksi he kirjoittavat siitä, jos se ei kerran pidä paikkaansa? Me katalonialaiset ammumme usein itseämme jalkaan. Jos joku seuran jäsenistä kertoisi julkisesti, ettei Setien saa potkuja, niin kukaan ei uskoisi sitä. Katalaanin pahin vastustaja on usein katalaani itse, Rosell tykyttiCatalunya Radiolle.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Näkökulma: Jesse Puljujärvi Leijonien jokerikortti olympialaisissa? (KiekkoUutiset.fi)