Ajaxin Daley Blind rikkoi Jari Litmasen seuraennätyksen Mestareiden liigassa keskiviikkona. Amsterdamilaisjoukkue päätyi 2-2 -tasapeliin Benfican vieraana.

Blind esiintyi Mestareiden liigassa Ajaxin paidassa 43. kerran. Aikaisemmin ennätystä piti hallussaan Litmanen, jolle niitä Mestareiden liigan otteluita kertyi Ajaxissa 42 kappaletta. Litmanen edusti Ajaxia 1992-99 ja uudestaan 2002-04.

Daleyn isä Danny Blind on myös Ajaxin legendoja. Danny juhli Mestareiden liigan voittoa Litmasen kanssa 1995. Siihen Daley ei ole pystynyt ja siitä häntä muistutetaan.

– Meillä on kilpailu isän kanssa. Siitä puhutaan päivällispöydässä. Olen pystynyt viemään häneltä muutamia ennätyksiä urani aikana. Hän muistuttaa aina Mestareiden liigasta, jota me emme ole valitettavasti vielä voittaneet. Olen ohittanut hänet monessa suhteessa, mutta hän palaa aina siihen yhteen pokaaliin ja siihen en voi vastasta, Daley naureskeli Ajaxin verkkosivuilla ennen keskiviikon ennätysottelua.

Danny oli puolustaja. Daley pelaa sekä keskikentällä että puolustuksessa. Nuorempana Daleyn unelma oli loistaa maalintekijän valokiilassa.

– Olin aina kova Thierry Henry -fani. Halusin olla kuin hän. Olen tietenkin aina kunnioittanut isääni, mutta en välttämättä halunnut olla kuin hän ja pelata puolustajana. Kaikki haluavat olla hyökkääjiä. Litmasen kaltainen pelaaja tulee mieleen. Sen takia tämä ennätys on erityinen, koska ohitan hänet, Daley kertoi.

Lue myös:Atletico Madrid tyri Mestarien liigassa – surkea Manchester United pystyi nousemaan tasapeliin

Lue myös:Burnley yllätti Tottenhamin, Liverpool takoi ”tennislukemat”

https://twitter.com/AFCAjax/status/1496576188130955264

LUE MYÖS: Valioliigan kohupelaaja jälleen otsikoissa – mikä on totuus päihteiden käytöstä? (FutisUutiset.fi)