Chelsean venäläisoligarkkiomistaja Roman Abramovitsin tytär on ottanut kantaa Venäjän hyökkäykseen Ukrainaa kohtaan. Sofia Abramovits ei hyväksy maansa toimia naapuriaan kohtaan.
Abramovitsin on epäilty kuuluvan Putinin lähipiiriin. Hän onkin yksi niistä oligarkeista, joka on joutunut länsimaiden pakotteiden alle, vaikka on toistuvasti kertonut, ettei hänellä ole läheiset yhteydet Kremliin.
Pakotteiden vuoksi Abramovitsia ei ole näkynyt Chelsean kotiotteluissa viime aikoina. Iso-Britannian maahanmuuttovirasto on antanut hänelle asumiskiellon maahan.
Sofia kuitenkin viettää aikaansa edelleen Lontoossa ja 27-vuotiaasta on tullut sosiaalisessa mediassa influensseri. Hän jakoikin seuraajilleen selkeän viestin omasta mielipiteestään sotaa kohtaan.
Abramovits jakoi kuvan, jossa luki: ”Venäjä haluaa sotaa Ukrainan kanssa”. Kuvassa sana ”Venäjä” oli kuitenkin yliviivattu ja korvattu sanalla ”Putin”.
– Suurin ja menestyksekkäin Kremlinin propagandavale on se, että suurin osa venäläisistä seisoo Putinin kanssa, kuvan alla vielä luki.




























