Uuden-Seelannin puolustaja Meikayla Moore haluaisi varmasti unohtaa sunnuntain 20. helmikuuta 2022. Hän teki kolme omaa maalia jalkapallon naisten maajoukkueturnauksessa.

USA kukisti Kalifornian Carsonissa pelatussa SheBelieves Cupin ottelussa Uuden-Seelannin 5-0. Moore laittoi pallon omaan verkkoon viidennellä, kuudennella ja 36. minuutilla. Hän tuli vaihtoon 40. minuutilla.

– Moorella oli rankka päivä toimistolla. Hän on tietenkin surullinen ja pettynyt, mutta hän on uskomaton henkilö ja pelaaja, joka kuuluu tähän joukkueeseen. Me tuemme kaikki häntä tänä vaikeana hetkenä, Uuden-Seelannin valmentaja Jitka Klimkova sanoi ESPN:n mukaan.

USA on Kansainvälisen jalkapalloliiton FIFA:n rankingissa kärkipaikalla. Uusi-Seelanti löytyy sijalta 22.

Lue myös:Helmarit näki jälleen maailman kärjen tason – ”Ne pelaa kyllä aika helposti ulos”

Lue myös:Mestaruustaisto heräsi uudestaan henkiin – näin pelattiin Valioliigassa lauantaina

https://twitter.com/USWNT/status/1495553568136318977