Espanjalainen Garbine Muguruza avasi maukkaalla voitolla tenniksen Premier-turnauksessa Roomassa.

Muguruza kaatoi toisen laatupelaajan, Sloane Stephensin, suoraan kahdessa erässä lukemin 6-3, 6-3. Erittäin passiivisesta pelityylistään tunnettu Stephens ei pystynyt väsyttämään espanjalaistähteä Rooman massakentällä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Todella kova peli tuli heti ensimmäiselle kierrokselle. Mielestäni pelasin hyvin, ja pelisuunnitelma oli oikea. Vaikka olosuhteet olivat vaikeat, pystyin pitämään tasoni koko ottelun ajan, Muguruza kommentoi.

Simona Halep pelaa Roomassa ykkössijoitettuna. Liossa on 3,5 miljoonaa euroa palkintorahaa.

Roomassa pelataan myös Masters-turnausta. Nimimiehistä laulukuoroon lähtivät tiistaina Stan Wawrinka, Kyle Edmund ja Sam Querrey. Miesten kisassakin jaetaan 3,5 miljoonan palkintorahat. Ykkössijoitettu on Novak Djokovic.

LUE MYÖS: Näkökulma: Uusi yrittäjä aloittaa – edessä on suomifutiksen huipputärkeä ottelu (FutisUutiset.fi)