Suomen ja Intian välinen tenniksen Davis Cup -maaottelu pelataan 17.-18.9. Espoo Metro Areenalla.

Suomen ykköstähti Emil Ruusuvuori on mukana edustamassa kotimaataan. Hän on kommentoinut Tennisliiton verkkosivuilla muun muassa uuteen uskoon laitettua kenttää.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Kenttä reagoi enemmän kierteisiin kuin viimeksi täällä pelatessa: slaissi pysyy matalana, yläkierre pomppaa ja suora lyönti menee läpi. Aika eläväinen kenttä. Jos olisi jotain muuta kuin kylmää jäätä alla, niin olisi varmasti hitaampi ja vielä korkeampi pomppu. Tykkään tästä alustasta enemmän kuin edellisestä, sanoi Ruusuvuori.

– Kuulin, että liput liikkuvat tällä hetkellä hyvää vauhtia. Ei muuta kuin porukalla lippuostoksille, saadaan halliin eloa. Laitetaan oikein kunnon myräkkä pystyyn, jatkoi Ruusuvuori.

Tennisliitto tiedotti keskiviikkona, että alkuperäinen 1500 henkilön kapasiteetti on myyty loppuun muutamia hajapaikkoja lukuun ottamatta. Yläkatsomo on nyt avattu myyntiin.Areenalle voidaan ottaa maksimissaan sisään noin 3000 katsojaa per päivä.

LUE MYÖS: Näkökulma: Turha kilpailu sittenkin isossa roolissa? (FutisUutiset.fi)