Suomen mitalitoiveet ovat jälleen korkealla Pekingin olympialaisissa perjantaina. Iivo Niskanen johdattaa suomalaiset miesten perinteisen tyylin 15 kilometrin väliaikalähdön maastohiihtokilpailuun.
Kerttu Niskanen hävisi torstaina kultamitalin 0,4 sekunnilla. Nyt on veljen vuoro iskeä päämatkallaan.
– Aika tarkasti olen vauhdinjaon ajatellut. Hyvin pitkälle semmonen tilanne pitää saada, että toteuttaa sen oman suorituksensa huomenna, kun kello lähtee käyntiin, Niskanen totesin Suoman olympiajoukkueen tiedotteessa.
Ristomatti Hakala on Suomen nelikosta ainoa, joka ei ole vielä kilpaillut Pekingissä. Hän ei osaa arvioida päivän kuntoaan.
– Katsotaan, kun laitetaan kello päälle ja tullaan maaliin, niin sitten se tulos nähdään. Onhan se mukava käydä koittamassa, että mihin se Omega huomenna pysähtyy, Hakola mietiskeli.
Perttu Hyvärinen esiintyi edukseen yhdistelmäkilpailussa, josta irtosi seitsemäs sija. Hän lähtee innoissaan ladulle.
– Skiathlonissa pertsa tuntui kyllä ihan hyvälle, oli mukavaa hiihtää. Kyllä mä ihan luottavaisin mielin olen. Jos vaan saan samanlaisen jalan kuin skiathlonissa oli, niin uskon, että se riittää ihan hyvälle sijalle. Mukava lähteä tuolle matkalle, Hyvärinen sanoi.
Remi Lindholm lähtee ensimmäisissä olympialaisissaan toiseen suoritukseensa.
– Väliaikalähdössä saa enemmän keskittyä omaan suoritukseen. Siinä pitää ehkä enemmän miettiä sitten itse taktiikkaa ennen kisaa, yhteislähdössä pitää hiihtää kisan mukaan. Rata on tosi raskas, Lindholm näki.
Ensimmäinen mies lähtee ladulle klo 9.
Lue myös:Reitti muuttuu Iivo Niskasen paraatimatkalla – ”Pitäisi sopia meille hyvin”
Lue myös:Naisten viestistä odotettavissa suomalaisten juhlaa? – ”Meillä on todella kova porukka”

































