Iivo Niskasen 15 kilometrin hiihdon olympiakulta herätti riemua tietysti joukkuekavereissakin. Remi Lindholm oli kilpailussa 45:s, mutta Iivon kulta muutti hänen mielensä iloiseksi, vaikka oma sijoitus ei häikäissytkään.
Lindholm osasi odottaa Iivon voittoa.
– Ei kyllä yllätä yhtään. Iivo on kyllä tosi nöyrä harjoittelija ja kunnioitan kyllä kovasti häntä.
Maajoukkuekaverit ovat havainneet Iivon iskukyvyn jo aikoja sitten.
– On näkynyt jo pidemmän aikaa, että on voittajakunnossa. Ei Iivo tee muuta kuin reenaa ja syö välillä.
Iivo otti kisoissa toisen mitalinsa. Hän oli voittanut 30 kilometrin yhdistelmäkisassa pronssia. Sitä kisaa dominoivat vapaan osuudella venäläishiihtäjät.
– Tämmöisissä olosuhteissa ne reenaa Venäjällä ja sen takia ne ovat niin hyviä täällä. Se oli kyllä iso plussa, että Iivo otti sen pronssin. Ne on koneita, Lindholm sanoi.
Lindholm kisaa olympialaisissa ensimmäistä kertaa. Uskooko hän yltävänsä vielä Iivon tasolle?
– Toivottavasti. Kyllä mä ainakin teen työtä sen eteen, hän vastasi.
Miten Iivon kultamitalia juhlitaan?
– Olympiakylästä ei kyllä mitään alkoholipitoista saa. Luultavasti syödään vaan kakkua ja juodaan kahvit, Lindholm sanoi.
Kenties Iivon pää ajellaan kaljuksi.
– Se voisi olla. Ehkä Perttu Hyvärinen hoitaa sen Puijon miehenä, Lindholm sanoi.
Teksti: Otto Palojärvi, Zhangjiakou
Lue myös:Iivo Niskanen Kertun hopeasta – ”Se ei ollut kivaa katsoa televisiosta”






























