Suomi päätyi Pekingin olympialaisten naisten 4×5 kilometrin viestissä niukasti mitalien ulkopuolelle. Suomen kaksi ensimmäistä osuutta ennen Kerttu Niskasta ja Krista Pärmäkoskea hiihtäneet Anne Kyllönen ja Johanna Matintalo olivat kuitenkin varsin tyytyväisiä esityksiinsä.

Kyllönen ja Matintalo toivat molemmat Suomen viidentenä vaihtoon. Niskanen lähetti Pärmäkosken ankkuriosuudelle neljänneltä sijalta.

– Oli kyllä hyvä hiihto. Oltiin ajateltu, että jos siinä viiden sakissa tulee, niin on hyvä. Odotetusti Venäjä pääsi vähän karkumaan. Tänään se 10-12 sekuntia oli ihan varmasti maksimionnistuminen, Kyllönen kommentoi hiihtoaan olympiakomitean twitter-tilillä.

Matintalo pystyi hänkin petaamaan otolliset lähtöasetelmat Niskaselle.

– Ihan onnistunut osuus. Hiihdin oman hyvän ekan kierroksen, kun tiesin, että takaa tulee Norja ja Ruotsi kovaa, että pystyn sitten siihen iskemään. Mielestäni se taktiikka onnistui hyvin ja pystyin tulemaan mukana sen toisen kiekan.

Lue myös:Krista Pärmäkoski myönsi ison pettymyksen – ei sortunut silti selittelyihin Ylellä: ”Turha jossitella”

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtoässä pihalle maajoukkueesta – näin päävalmentaja kommentoi Ylelle (UrheiluAreena.fi)