
Urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin CAS kertoi maanantaina, että joulukuussa positiivisen dopingtestituloksen antanut 15-vuotias Kamila Valijeva saa jatkaa kaikesta huolimatta kilpailemista Pekingin olympialaisissa. Kansainvälinen olympiakomitea KOK on tehnyt nyt tiukan linjauksen Valijevan osalta.
KOK kertoo tiedotteessaan, että jos Valijeva sijoittuu yksilökisassa kolmen parhaan joukkoon, niin mitaliseremonioita ei tulla järjestämään.
KOK perustelee ratkaisuaan sillä, että ei ole soveliasta järjestää seremonioita, koska urheilijan A-näyte on ollut positiivinen ja tapausta ei olla käsitelty loppuun.
Valijeva edusti Venäjän olympiakomiteaa taitoluisten joukkuekisassa. Venäjän oli kisan ykkönen. Mitaleita ei ole kuitenkaan vielä jaettu.
Yhdysvaltojen olympiakomitea on käynyt erityisen kuumana CAS:n tekemästä päätöksestä. CAS totesi päätöksessään, että Valijevan kilpailemisen estäminen olisi aiheuttanut ”korjaamatonta harmia” nuorelle luistelijalle.
– Olemme pettyneitä siihen viestiin, jonka tämä päätös antaa. Tämä näyttää olevan uusi luku Venäjän systemaattisesta piittaamattomuudesta puhtaaseen urheiluun, Yhdysvaltojen olympiakomitean toimitusjohtaja Sarah Hirshland latasi uutistoimisto AFP:lle.