Iivo Niskanen ilmoitti sosiaalisessa mediassa, ettei aio enää kilpailla Pekingissä. Kisoissa on vielä jäljellä 50 kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailu.
Niskanen pakkaa varusteensa ja palaa Suomeen. Niskasen matkalaukussa on tuliaisina kolme olympiamitalia.
– Kilpailut Kiinan pakkasissa on tulleet omalta osaltani päätökseen. Oli ilo kilpailla, kenties jopa urani parhaassa kunnossa, ja saada kotiinviemisiksi värisuora mitaleita.
– Kotiin huilaamaan ja kääntämään sitten katseet kohti seuraavien olympialaisten kuninkuusmatkaa, Niskanen kirjoitti Instagramissa.
Niskanen voitti 15 kilometrin perinteisessä kilpailussa kultaa. Mitalikokoelma täydentyi myös parisprintin hopealla sekä yhdistelmähiihdon pronssilla.
Lue myös: Pekingissä dopingkäry maastohiihdossa
Lue myös: Iivo Niskanen puhui hurjia Ylellä – kertoo kaiken hiihtokuninkaan hirmukunnosta!



























