NAPPAA 10 ILMAISKIERROSTA
Katso tästä urheilua netissä ilmaiseksi: La Liga, Serie A, NBA, jääkiekkoa ja paljon muuta!

Suomi haastaa Ruotsia tiukasti perinteikkäässä yleisurheilumaaottelussa

24.8.2019 - 22:32:30


Ruotsi johtaa lauantain jälkeen miesten yleisurheilumaaottelua Tukholman olympiastadionilla niukasti kuuden pisteen erolla 105–99. naisten maaottelua vielä niukemmin neljän pisteen erolla 104,5–100,5.

Lauantain maaottelupäivän tulokset:

Miehet,

100 m (0,3): 1) Henrik Larsson SWE 10,24, 2) Riku Illukka FIN 10,46, 3) Samuel Purola FIN 10,55, 4) Konsta Alatupa FIN 10,58, 5) Emmanuel Dawlson SWE 10,60, Erik Hagberg SWE keskeytti.

400 m: 1) Nick Ekelund-Arenander SWE 47,27, 2) Anton Sigurdsson SWE 47,43, 3) Eljas Aalto FIN 47,58, 4) Erik Back FIN 47,64, 5) Ville Aarnivala FIN 48,18, 6) Felix Francois SWE 48,52.

800 m: 1) Erik Martinsson SWE 1.51,84, 2) Ville Lampinen FIN 1.52,11, 3) Joonas Rinne FIN 1.52,35, 4) Markus Teijula FIN 1.52,40, 5) Robin Rohlén SWE 1.52,42, 6) Andreas Almgren SWE 1.52,45.

5000 m: 1) Kalle Berglund SWE 13.54,52, 2) Simon Sundström SWE 14.03,94, 3) David Nilsson SWE 14.09,57, 4) Miika Tenhunen FIN 14.48,15, 5) Hannu Granberg FIN 14.51,31, 6) Martti Siikaluoma FIN 15.44,50.

110 m aj (0,5): 1) Elmo Lakka FIN 13,56, 2) Hampus Widlund SWE 13,94, 3) Fredrick Ekholm SWE 13,99, 4) Valtteri Kalliokulju FIN 14,36, 5) Ilari Manninen FIN 14,37, 6) Jonathan Holm SWE 15,75.

Seiväs: 1) Armand Duplantis SWE 600 (maaotteluennätys), 2) Melker Svärd Jacobsson SWE 536, 3) Mikko Paavola FIN 531, 4) Tomas Wecksten FIN 519, 5) Tommi Holttinen FIN 519, 6) Carl Stenson SWE 487.

3-loikka: 1) Jesper Hellström SWE 16,71 (0,5), 2) Simo Lipsanen FIN 16,42 (-1,0), 3) Topias Koukkula FIN 15,82 (0,6), 4) Artur Engström SWE 15,59 (0,5), 5) Arttu Tyystjärvi FIN 15,46 (0,4), 6) Gustaf Bålström SWE 15,41 (0,2).

Kuula: 1) Wictor Petersson SWE 20,19, 2) Jesper Arbinge SWE 18,66, 3) Arttu Kangas FIN 18,49, 4) Niklas Arrhenius SWE 17,94, 5) Nico Oksanen FIN 17,47, 6) Tomas Söderlund FIN 17,27.

Moukari: 1) Henri Liipola FIN 72,11, 2) Aaron Kangas FIN 71,56, 3) Aleksi Jaakkola FIN 70,54, 4) Mattias Lindberg SWE 69,23, 5) Oscar Vestlund SWE 66,81, 6) Ragnar Carlsson SWE 65,26.

4x100 m: 1) Suomi 39,82 (Konsta Alatupa, Roope Saarinen, Tuukka Huuskola, Samuel Purola), 2) Ruotsi 40,01 (Kasper Kadestål, Emmanuel Dawlson, Douglas Hellbratt, Anders Pihlblad).

Naiset,

100 m (1,3): 1) Irene Ekelund SWE 11,44, 2) Lotta Kemppinen FIN 11,55, 3) Nooralotta Neziri FIN 11,57, 4) Daniella Busk SWE 11,64, 5) Anniina Kortetmaa FIN 11,70, 6) Elin Östlund SWE 11,73.

400 m: 1) Moa Hjelmer SWE 53,84, 2) Jeanine Nygård FIN 54,79, 3) Marie Kimumba SWE 54,91, 4) Sandra Knezevic SWE 55,06, 5) Eveliina Määttänen FIN 55,13, 6) Ida Ravaska FIN 55,19.

1500 m: 1) Yolanda Ngarambe SWE 4.10,20, 2) Sara Kuivisto FIN 4.10,85, 3) Hanna Hermansson SWE 4.12,49, 4) Nathalie Blomqvist FIN 4.15,13, 5) Sara Christiansson SWE 4.15,36, 6) Reetta Joronen FIN 4.43,25.

10000 m: 1) Hanna Lindholm SWE 33.40,22, 2) Johanna Peiponen FIN 33.46,94, 3) Johanna Eriksson SWE 34.42,38, 4) Laura Manninen FIN 34.47,08, 5) Cecilia Norrbom SWE 34.55,93, 6) Katarina Skräddar FIN 35.13,64.

3000 m ej: 1) Camilla Richardsson FIN 9.55,64, 2) Janica Rauma FIN 9.59,94, 3) Linn Söderholm SWE 10.03,09, 4) Emilia Lillemo SWE 10.16,56, 5) Amélie Svensson SWE 10.28,46, 6) Sofie Lövdahl FIN 11.00,58.

Korkeus: 1) Erika Kinsey SWE 190, 2) Heta Tuuri FIN 184, 3) Bianca Salming SWE 184, 4) Jessica Kähärä FIN 178, 4) Louise Ekman SWE 178, 6) Miia Sillman FIN 174.

Pituus: 1) Taika Koilahti FIN 618 (0,9), 2) Tilde Johansson SWE 618 (0,8), 3) Sini Sanaslahti FIN 607 (0,7), 4) Erika Kinsey SWE 600 (-1,1), 5) Anne-Mari Lehtiö FIN 594 (0,6), 6) Kaiza Karlén SWE 570 (0,4).

Kiekko: 1) Salla Sipponen FIN 57,35, 2) Fanny Roos SWE 56,40, 3) Vanessa Kamga SWE 53,54, 4) Sanna Kämäräinen FIN 53,13, 5) Caisa-Marie Lindfors SWE 53,06, 6) Lotta-Kaisa Eliander FIN 52,38.

Keihäs: 1) Jenni Kangas FIN 56,92, 2) Heidi Nokelainen FIN 56,41, 3) Anna Wessman SWE 52,30, 4) Elisabeth Lithell SWE 51,53, 5) Caroline Näslund SWE 50,25, 6) Jatta-Mari Jääskeläinen FIN 50,07.

4x100 m: 1) Suomi 44,48 (Johanna Kylmänen, Lotta Kemppinen, Anniina Kortetmaa, Hanna-Maari Latvala), 2) Ruotsi 44,58 (Lisa Lilja, Linnea Killander, Daniella Busk, Matilda Hellqvist).


Teksti: Sport Content, Kuvat: Getty Images Sport
NAPPAA 10 ILMAISKIERROSTA
Katso tästä urheilua netissä ilmaiseksi: La Liga, Serie A, NBA, jääkiekkoa ja paljon muuta!