Juoksija Salwa Eid Naser on asetettu väliaikaiseen kilpailukieltoon dopingepäilyjen vuoksi.
Kansainvälisen yleisurheiluliiton (WA) eettinen yksikkö tiedotti asiasta perjantaina. Urheilijan epäillään laiminlyöneen velvollisuutensa antaa olinpaikkatietoja.
Kansainvälisen antidopingsäännöstön mukaan urheilijan on ilmoitettava olinpaikkansa dopingtestaamista varten. Velvollisuuden laiminlyömistä voidaan verrata dopingtestissä kärähtämiseen.
Salwa Eid Naser voitti MM-kultaa 400 metrin juoksussa viime vuonna. Hänen voittoaikansa 48,14 sekuntia oli sensaatiomainen ja maailman paras 34 vuoteen. Salwa Eid Naser on alkujaan nigerialainen ja nimeltään Ebelechukwu Agbapuonwu. Hän edustaa nykyisin Bahrainia.
Paremman ajan naisten 400 metrin juoksussa ovat kellottaneet vain itäblokin kasvatit: itäsaksalainen Marita Koch ja Tshekkoslovakian Jarmila Kratochvilova.