
Lyhyen radan SM-uinnit ja vammaisuinnin SM-kisat käydään Helsingissä Mäkelänrinteen uintikeskuksessa 5. – 8. heinäkuuta. Viidestä Lontoon olympialaisiin valmistautuvasta uimarista SM-altaassa nähdään kolme, Ari-Pekka Liukkonen, Matti Mattsson ja Hanna-Maria Seppälä.
Emilia Pikkarainen jättää kisat väliin ja starttaa seuraavan kerran vasta olympialaisissa. Matias Koski puolestaan edustaa SM-uintien aikaan Suomen nuorten EM-uinneissa Belgian Antwerpenissa. Vammaisuimareista Lontoon paralympialaisiin valitut Antti Latikka ja Meri-Maari Mäkinen nähdään myös SM-altaalla.
Lontoon olympiapaikoista niukasti jääneet Jenna Laukkanen, Noora Laukkanen ja Eetu Karvonen ovat myös mukana. Yhteensä uimareita SM-uinteihin on ilmoittautunut reilut 300.
Ari-Pekka Liukkonen on valinnut SM-uinteihin tapansa mukaan reippaan ohjelmiston. Hän on ilmoittautunut peräti seitsemään lajiin, lisäksi hänelle on käyttöä seuransa Swimming Jyväskylän viestijoukkueissa. Hanna-Maria Seppälänkin repertuaariin kuuluu viisi henkilökohtaista starttia. Matti Mattssonilla valittuna on pidemmät rintauinnit ja toukokuun EM-kisoissa ennätysvauhtia kulkenut 50 metrin vapaa.