
Naisleijonien monivuotinen avainpelaaja ja kapteeni Jenni Hiirikoski, 37, on tehnyt kovan päätöksen, joka saattaa merkitä ikonisen maajoukkueuran loppua.
Aamulehti uutisoi, että Hiirikoski ei ole hakenut opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämää apurahaa tulevalle kaudelle. Ministeriön ylitarkastaja Kari Niemi-Nikkola on vahvistanut tiedon.
Hiirikoski on saanut aiempina vuosina 10 000 euron urheilija-apurahan.
Hiirikoski kipparoi Naisleijonia vielä huhtikuussa Yhdysvalloissa, kun Suomi teki paluun mitalikantaan. Kotiin tuomisina olivat MM-pronssimitalit.
Hiirikoski pelasi ensimmäiset arvokisansa jo vuonna 2004. Hän on kautta aikojen eniten maaotteluja pelannut suomalaiskiekkoilija. Hiirikoski on saavuttanut Naisleijonissa kolme olympiapronssia, yhden MM-hopean ja kahdeksan MM-pronssia.
Hiirikoskella on ensi kauden kattava sopimus ruotsalaisseura Luulajan kanssa.
Kuva: Jääkiekkoliitto/Heikki Löfman
Lue myös:Florida Panthersin tähti sivussa harjoituksista – valmentaja kertoi nyt syyn siihen